Spací pytel - zapínaný v PD

Milé maminky "tvořilky",

na přání paní Andrea Štanglerová vytvořila návod na "Spací pytel" pro miminko od 6 - 12 měsíců.

Já jsem střih udělala podle spacího pytle pro dceru Adélku, který jsem koupila v před 4 lety. Dcera v něm spala od 2. měsíců. Udělala jsem ho, co největší, aby nám vydržel ten rok.

Původní střih jsem nenašla, tak jsem musela nakreslit nový. Abych se přiznala, jednodušší pro mě bylo pytel ušít než zpětně vymýšlet návod na postup práce.


Spotřeba


Spotřebu materiálu neuvádím, protože záleží jen na Vás, jak moc střih rozstříháte. Celý ušití se vešel na obdélník asi 50 x 90cm (tak že 2x obdélník vrchní látky a 2x stejný obdélník podšívky). Dále budete potřebovat 1,5 m lesklého šikmého proužku (je pro miminko příjemnější než ten bavlněný) a 6 patentů průměr 1 cm.
Materiál

Já jsem na vrchní materiál použila bavlněný krep s dětským motivem a žlutý fleec, na podšívku bílé bavlněné plátno. Z krepu je ZD vršek díl 1, PD vršek díly 4A a 4B. Z fleecu je ZD střed, PD střed díly 4B a 5B, PD a 2x díl 3 spodek . Z plátna je PD A. a AA, ZD B. a 2x spodek C.

Střih


Doporučuji začít zadním dílem ZD. Lepší je přeložit si papír na polovinu, tak to máte na obou stranách stejné a i líp se opravují případné nedostatky. Průramky jsou u předního PD a u zadního dílu ZD stejné. Obkreslete střih ZD dílu ještě jednou a prohlubte průkrčník a máte připravený střih na PD. Potom už jen rozstřihněte buď uprostřed nebo šikmo ke straně jako já. Na podšívku je střih stejný jen PD střihu vršek a spodek přilepíte k sobě a obkreslíte jako jeden cele.

Stříhání


Popis stříhání z vrchního a podšívkového materiálu máte rozkresleno a popsáno pro vrchní materiál na OBR1A. a pro podšívku na OBR1B. Veškeré přídavky na šev jsou 1 cm. Přídavek na légu je u dílů 4A, 4B, 5A a 5B 2 cm na každou stranu ( tato část je vyšrafovaná).


Šití

01. Nejprve našijeme hustým obnitkovacím stehem ozdobné aplikace (já zvolila srdíčka)

02. Díly k sesadíme k sobě lícem k líci podle značek ( hvězdičku k hvězdičce ...). Sešijeme dohromady díly z vrchního materiálu 4A + 5A, 4B + 5B, ZD1 + ZD2 podle OBR2.

03. Švy rozžehlíme a na krepové straně,co nejblíže švu prošijeme.

04. U ZD dáme k sobě lícem k líci díl z vrchního materiálu a podšívku. Odšijeme pouze průramky a výstřih OBR3. červená barva. Zasřihneme švové záložky na 0,5cm a obrátíme. Prošijeme, co nejblíž k ohybu, průramky a výstřih OBR3. zelená barva.

05. U PD dáme k sobě díly lícem k líci z vrchního materiálu a z podšívky. Sejeme do spodního okraje légy až po konec výstřihu (to samé i u druhé poloviny). Odšijeme průramek (to samé i u druhé poloviny) podle OBR4. červená barva. Sestřihneme švové záložky na 0,5cm a obrátíme. Prošijeme, co nejblíž k ohybu, průramky a výstřihy i s légou OBR4. zelená barva. Prošijeme légu 1,5cm od okraje a to samé na druhém dílu podle OBR4. modrá barva.

06. Dáme na sebe přinechanou légu u předních dílů a pořádně zastehujeme podle OBR5. Légu prostehujeme, aby se nám nerozevírala.

07. K vrchnímu ZD a PD přišijeme díly "SPODKU" a to samé uděláme i u dílů z podšívky podle OBR6. červená barva. Švové záložky sestřihneme na 0,5cm a sežehlíme směrem dolů. Otočíme na líc a prošijeme OBR6. zelená barva.

08. PD a ZD dáme na sebe lícem k líci a prošijeme na patku od okraje. Sestřihneme švové záložky na 0,5cm a obnitkujeme. Nákres šití je na OBR7. zelená barva. Obrátíme na líc.

09. Jediné, co zůstalo nesešité jsou ramenní švy. Volné otvory na P a Z díle zahneme dovnitř asi 0,5cm. U PD dílu je dáme k sobě a prošijeme. U ZD je necháme otevřené a sešité ramenní švy do těchto otvorů zasuneme asi 0,5cm. Zajistíme stehovkou a prošijeme. Stehovku odstraníme OBR9.

10. Rozměříme si zapínání. Začneme od konce légy po 7cm umístíme patentek a poslední je úplně nahoře u výstřihu podle OBR10.

11. Na co ten šikmý proužek ??? Výstřih a průramky mi přišly tvrdé a hlavně při sesazování ramenních švů vznikl malý hrbol, tak jsem kolem dokola našila šikmý proužek.

Hezké tvoření přeje Andrea

Žádné komentáře:

Okomentovat