Jak ušít šaty pro princeznu

šaty pro princeznu štřih

Paní Andrea Štanglerová připravila návod na výrobu Šatů pro Vaše malé princezny (3-6. let). Milé maminky "tvořilky", na přání vkládám návod na „Šaty na princeznu“. Bylo daleko jednodušší ušít šaty, než udělat návod, který snad pochopíte všechny.

Poklepáním obrázku dojde k jeho zvětšení :)

Spotřeba

25 cm úpletu

180 cm organzy šíře 150cm

180 cm tyrkysového tylu šíře 150cm

180 cm černého tylu šíře 150cm

100cm černé saténové stuhy, černou a tyrkysovou nit

Poznámka:

Ne každá organza má 150 šíři. Pokud budete potřebovat, tak jistě v krámu při koupi paní prodavačka poradí. Pozor já entlovala organzu na overloku a dneska dcera přinesla šaty a ten hustý šev byl odtržený ( tak snad tohle neudělá ent na normálním stroji), tak jsem to ostřihala všude a zatavila nad svíčkou ....

šití šatů
postup šaty

Stříhání:

4x díl vršku z úpletu + přídavky na švy

2x pruh široký 8cm a dlouhý 20cm z úpletu

2x kanýr z organzy

2x díl sukně z organzy

2x díl sukně z tyrkysového tylu

2x díl sukně z černého tylu

Poznámka:

jednotlivé látky si přeložíme a v ohyburozstřihneme. Naskládáme je na sebe a na ně položíme střih sukně. Přišpendlíme a nastříháme bez přídavků na švy.

VRŠEK - top

1. Dva díly vršku položíme na sebe a sešijeme boční švy. Odstraníme stehovku. To samé uděláme i s dalšíma dvěma díly obrázek č.1a.

2. Otočíme rubem nahoru a nasadíme tyto dva díly na sebe lícem dovnitř obrázek č1b.

3. Sestehujeme a v místě viz.obrázek č.2 zelená linka prošijeme. Sestřihneme švovou záložky a trošku je nastřihneme. Otočíme na líc. Prostehujeme a proštepujeme v místě viz. obrázek č.2 růžová linka. Zůstane nám volný spodní okraj, který potom všijeme do sukně.

střih

VRŠEK – ozdobné rukávky

1. Ustřižené pruhy úpletu si poskládáme podle obrázku č.3 a zašpendlíme.

2. Ustřihnuté volánky z organzy si obentlujeme hustým entlem.

3. Volánky náskládáme (já to dělala od oka), tak aby hotová délka volánku byla 16cm a zastehujeme.

4. Naskládaný volán vložíme do připraveného ramínka 2 cm od okraje a na druhé straně nám musí zbýt další 2cm volné viz. Borázek č.4.

5. Zastehujeme a proštepujeme kolem dokola viz.obrázek č.4 oranžová linka. Odstraníme stehovku.

6. Druhý rukávek uděláme stejným způdobem.

7. Hotová ramínka všijeme do vršku viz. obrázek č.5. (chybička se vlodila viz obrázek s černým čvetečkem). Ramínka je lepší všívat úlpně nakonec

SUKNĚ

1. Sešijeme vždy dva boční díly sukně dohromady viz střih na sukni růžová linka.2. Sukni z organzy na spodním okraji obentlujeme hustým entlem, aby se nepřepila. Okraje se přitom trošku zvlní, ale to není naškodu. 3. Naskládáme na sebe všechny díly sukní lícem nahoru v tomto pořadí: černá tylová, tyrkysová tylová a organzová.4. Horní obvod pro lepší manipulaci (s tolika sukněmi na sobě) prostehujeme kolem dokola, aby mám sukně držely pěkně pohromadě a neposunovaly se.5. Na takto připravenou sukni navlékneme vršek (jelikož je dvojitý a švy jsou schované ve vnitř, tak je celkem jedno, která strana je rubová) a přistehujeme vnitřní část dvojitého vršku k sukni viz obrázek č.6 oranžová linka. Pokud nebudou obvody přesně souhlasit, tak podle potřeby buď napněte nebo navolněte daný díl. 6. Přišijeme. Odstraníme stehovku a obrátíme na líc.7. Srovnáme vnitřní volnou část vršku. Volný díl buď zahneme ke švu nebo ho necháme volně ležet přes šev a zastehujeme. Po lícové straně proštepujeme viz obrázek č.7 oranžová linka.8. Odstraníme stehovkua máme hotové šaty Moc se těším na fotečky vašich výtvorů

Andrea

Pokud dáváte přednost již hotovému střihu, střih na podobné šatičky máme na objednání ZDE

šatový střih
střihy šatů