Šátek s kšiltem

přidáno: 13. 5. 2014 23:37, autor: Šikulíci Jitka Dobrovolná   [ aktualizováno 30. 6. 2017 21:03 ]
   Paní Lenka Rozsypalová připravila úžasný návod na výrobu šátku s kšiltem, který má na svém blogu http://lensyblog.blogspot.cz a s jejím svolením jsem ho mohla dát i sem k nám na Šikulíky.

A teď už autorka:

Šila jsem Elišce letní šáteček s kšiltem. Tyto letní šátečky jsou velmi praktické. Můžete si jich ušít hned několik ve spoustě barev a vzorů podle vašeho vkusu. ŠIROKÉ, ÚZKÉ, S KŠILTEM I BEZ KŠILTU.

CO JE TŘEBA ZMĚŘIT:

Změřte obvod hlavy v místě, kde bude šátek. Pak změřte vzdálenost od místa za jedním uchem ke stejnému místu za druhým uchem. A určete si šířku čelenky. Já jsem šila široký 30 cm, ale je to na 2 letou holčičku až dost.

CO BUDETE POTŘEBOVAT:

Obdélník hlavní látky:
- délka je od jednoho ucha přes hlavu k druhém (v místě, kde povede čelenka) + asi 4 cm na založení
- šířka obdélníku bude podle vámi zvolené šířky šátečku + 4 cm na záložky (pro šátečky bez kšiltu), nebo 2 cm na záložku a jeden přídavek na švy (pro šátečky s kšiltem).

Gumu širokou asi 2,5-3 cm, spíš pružnější. Délku gumičky spočítáte tak, že od obvodu hlavy odečtete délku čelenky a přidáte tak 2-4 cm, co zmizí pak při sešívání.


Proužek na tunýlek na gumičku

- široký 2 x šířka gumičky + 2 přídavky na švy. Dlouhý 1,5 x délka gumičky + 4 cm na založení.

POKUD BUDETE ŠÍT KŠILT, připravte navíc:
Proužek (nejlépe šikmý) na začištění vnitřní strany šátečku. Je široký maximálně jako gumička a dlouhý jako délka hlavního obdelníku. Jednu dlouhou stranu začistíte entlem nebo overlockem. Nebo si udělejte šířku dvojnásobnou a sežehlíte ho napůl.

Kšilt - 2x z hlavní látky. Doporučuji látky podžehlit vlizelínem. Já jsem podžehlila jen horní díl slabším vlizelínem a pak jsem do kšiltu po sešití vložila pevnější výztuhu (sakon, ronopast atd.). Uvidíte to ještě v návodu.    
1.Střih na šátek a kšiltem
4.
7.
10.
13.
16.
19.šátek

2.Šátek
5.
 8.
 11.
 14.
 17.

3.Výroba kšiltu
6.
 9.
 12.
 15.
 18.