Jak na to?‎ > ‎Šijeme na sebe‎ > ‎

Dámská sukně

přidáno: 10. 2. 2012 1:11, autor: Šikulíci Jitka Dobrovolná   [ aktualizováno 12. 1. 2017 8:22 ]

Zásady při pokládání střihu na materiál

Zjistit spotřebu vrchového materiálu, určit lícní a rubní stranu, naznačit osnovní a útkové nitě, srážlivost materiálu, vady a kazy materiálu zakreslit křídou na rubní stranu, označit směr vlasu, barevnost vzoru, všechny oděvní díly musí být položeny jedním směrem, sestřihnout po jedné niti, aby nedošlo k přetažení materiálu.

Postup zhotovení dámské sukně na první zkoušku

 • Překteslit střih na materiál, včetně všech značek 

 • Sestehovat pasové záševky – záševky složit lícní stranou k sobě a zastehují se dle značení od vrcholu k pasovému okraji, po přežehlení záševky směřují k sobě.

 • Sestehovat boční okraje – přední i zadní díl se položí lícní stranou na sebe, stehuje se od pasového kraje, na levé straně se vynechá otvor pro vestehování zdrhovadla

 • Vestehovat zdrhovadlo do levého bočního otvoru – rozepnuté zdrhovadlo se přiloží do rozparku, urovnat pasové okraje, našpendlit hranu bočního kraje k zoubkům zdrhovadla, vestehovat krátkým předním stehem.

 • Zastehovat dolní koncovou záložku – švovou záložku podehnout do vnitřní strany sukně, zašpendlit a zastehovat.

 • Vestehovat pasový límec do sukně – pasový límec přežehlit na polovinu, vrchní strana se přiloží na líc sukně, našpendlit, pasový okraj je vždy o 1cm větší než obvod pasového límce, po urovnání nastehovat, na levé straně se po vyzkoušení sukně předšije překlad na přišití knoflíku.

 • Sukni před zkoušením vyžehlit. Zakázková výroba oděvů šitých na míru vyžaduje přesné padnutí oděvu. Účelem zkoušení oděvů je zjistit a odstranit nedostatky, které vznikly nesprávnou technologií nebo odchylkami postavy od běžných typů. Pracovní postup při zkoušení sukně

 • Zákaznice zaujme při zkoušce přirozený postoj a oděv se upraví. Zkouší se v nehybném postoji i při chůzi, nesmí stát před zrcadlem a musí se odpoutat její pozornost, aby vědomě nekontrolovala svůj přirozený postoj. Při zkoušení je třeba dodržovat daný postup, aby se nepřehlédly nedostatky, a přihlíží se k požadavkům zákaznice.

 • Sukně se oblékne na postavu, kraje rozparku se přiloží a pasová linie se sešpendlí. Sleduje se celkový vzhled, padnutí sukně, volnost, pasová a sedová linie, umístění a velikost záševků, směr záševků a švů, délka sukně a tvar zapínání rozparku.

 • Nedostatky se označí křídou nebo špendlením. Po provedení všech případných oprav se sukně podle technologického postupu dokončí. ................Cena celého postupu je 100,- Kč ...............


  Objednat tento návod můžete ZDE

Comments